Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Przez swoje nieduże rozmiary jest świetną alternatywą dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wylatują poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o czystość w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpiecznie, gdyż będzie miała kryjówkę, w której będzie mogła schować się aby odpocząć albo odstresować się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

transporter dla kota