Panel administracyjny Galerie


Serwis gsm
RALLYLAND CUP 2017 RMPST KLUBOWE
Sponsorzy

Wiadomości z imprez samochodowych


VIII CHOJNICKI ZLOT
SAMOCHODÓW TERENOWYCH
10 - 11 SIERPIEŃ 2002 r.

W dniach 10 - 11 sierpnia odbył się w Chojnicach i Swornegaciach VIII Chojnicki Zlot Samochodów Terenowych. Tegoroczny zlot w przeciwieństwie do lat ubiegłych posiadał zmienioną formułę, a dodatkowymi atrakcjami było uczestnictwo Rajdowego Mistrza Europy Krzysztofa Hołowczyca oraz samochód Jeep Cherokke, którym Maciej Majchrzak przejechał cała trasę rajdu Paryż - Dakar. Po raz ósmy (czyli od samego początku) gościł na zlocie i bawił się razem z nami wielokrotny Mistrz Polski w rajdach terenowych Stanisław Lisowski w swoim rajdowym Mercedesie G 300 E.
Tradycyjnie wszystko rozpoczęło się od zgrupowania w sobotę rano na pl. Jagiellońskim w Chojnicach, gdzie miłośnicy czterech kółek zapisywali się na listę startową oraz dokonywali wyboru klas, który wprawiał ich niejednokrotnie w zakłopotanie. Mieli oni do dyspozycji trzy klasy: turystyczną, sportową i off-roadową. W klasie sportowej zawodnicy pokonywali 30 km trasę dojazdową na notatki nawigacyjny oraz 2 próby szybkościowe zlokalizowane na terenie "Parku Safarii" oraz w bazie zlotu na "Psiej Górze". W klasie tej oprócz amatorów startowali licencjonowani zawodnicy, co spowodowało, że od samego początku emocje były wysokie, a chęć pokonania zawodników-profesjonalistów była dla niektórych głównym celem.
Ku zaskoczeniu organizatorów frekwencja w klasie off-roadowej była na tyle wysoka, że zmuszeni oni byli dodrukować kart drogowych i w ostatecznym rozrachunku na starcie tej klasy stanęło 60 aut. Na zawodników czekało tu 7 przygotowanych przeszkód terenowych z wizami do zdobycia. Pozostali uczestnicy zdeklarowali się w klasie turystycznej, która przygotowana była dla użytkowników drogich terenówek oraz samochodów nieprzygotowanych do pokonywania ciężkiego terenu, a do zaliczenia oprócz 60 km dojazdówki mieli konkurencje sportowe takie jak paintball, strzelanie z karabinka pneumatycznego, trasa rowerowa i pływanie kajakiem.
Uroczystość rozpoczęcia zlotu uświetniło swoją obecnością wielu miejscowych VIP-ów łącznie z posłem Ziemi Chojnickiej na Sejm RP - Jackiem Kowalikiem, który dokonał otwarcia imprezy. Po otwarciu ponad 200 terenówek ruszyło paradą przez miasto, gdzie wzdłuż ulic licznie zgromadzona publiczność nagradzała brawami kierowców terenówek, a ci pozdrawiali mieszkańców i turystów klaksonami.
Pierwszym miejscem, w którym spotkali się uczestnicy wszystkich klas był "Safarii Park. Odbył się tam odcinek specjalny, na którym doszło do sporego zaskoczenia. Krzysztof Hołowczyc, dla którego było to pierwsze spotkanie z rajdami terenowymi, zdobył drugi czas przejazdu tracą jedynie 5 s. do Marka Zająca (Mistrza Polski w rajdach terenowych w klasie MT z przed 3 lat). Hołek startował samochodem Isuzu Trooper, który użyczył organizator zlotu Ireneusz Korycki, a wrażenia z jazdy w terenie były dla niego sporym zaskoczeniem. Jak sam powiedział wrażenia ze środka samochodu terenowego są nieporównywalne do tego co dzieje się w samochodzie klasy WRC. W tym samym miejscu "off-roadowcy" zmagali się z 4 wizą, a wszyscy uczestnicy próbowali swoich sił w strzelaniu z karabinka painballowego.
Kolejnym punktem, gdzie zjeżdżali uczestnicy wszystkich 3 tras była baza zlotu czyli "Psia Góra" w miejscowości Swornegacie. Tam odbywała się druga próba szybkościowa dla "sportowców", a pozostali uczestnicy kończyli swoje zmagania oddając karty drogowe w biurze imprezy. Najpóźniej do celu docierali uczestnicy klasy off-roadowej, którzy chwalili przygotowane przeszkody jednak często nie mogli odnaleźć pieczątek wiz. Organizator przygotowując taką trasę po raz pierwszy popełnił błąd zbytniego zaufania do uczestników (kilku zawodników wyrywało z ziemi kotwy z pieczątkami i odrywało pieczątki od drzew pomimo dość solidnego ich zamocowania) i ratując sytuację dla rozstrzygnięcia konkurencji przygotował przeszkodę rozegraną w niedzielę rano przez zawodników na oczach sędziów i publiczności. Poza tym drugiego dnia na odcinku specjalnym ścigały się panie, po nich terenowe ciężarówki, a na zakończenie imprezy tradycyjny konkurs o tytuł "Króla błota". Konkurencja pań rozpoczęła się efektownym i groźnie wyglądającym "dachem" w wykonaniu Nissana Patrola Roberta Woźnickiego, na szczęcie zarówno kierowcy jak i "Zielonemu", który siedział obok nic się nie stało. Obserwując te "Babskie wyścigi", które w Chojnicach są rozgrywane od kilku lat zauważam, że dziewczyny są coraz bardziej waleczne i agresywne za kierownicą, a wywrotek i innych nieprzewidzianych zdarzeń jest więcej w niedzielę niż podczas sobotnich zmagań.
Zlot tradycyjnie wieńczą zawody o tytuł "Króla Błota", które polegają na próbach przejechania najbardziej rozjeżdżonego fragmentu trasy, a o zwycięstwie decyduje licznie zgromadzona publiczność. W tym roku na największe uznanie zasłużyli sobie Andrzej Nowak w Mercedesie, który jako pierwszy przejechał trasę i nie musiał korzystać z pomocy holownika - BMC Czarka Maisnera oraz Piotr Kowalski w Willysie, który bardzo widowiskowo pokonał przeszkodę prawą - trudniejszą strona i to on w rezultacie został zdobywcą tytułu.
Jedynym mankamentem tej świetnej imprezy były opóźnienia i problemy z uzyskaniem dokumentów startowych spowodowane przyjazdem bardzo dużej ilości uczestników, na starcie zjawiło się 210 samochodów. Jak zapowiedzieli organizatorzy w przyszłym roku zapisy na imprezę zostaną zamknięte na tydzień przed terminem, a liczba uczestników zostanie ograniczona do 150 pojazdów.
Wszyscy uczestnicy chwalili sobie wspaniała atmosferę, niezłą pogodę i piękne tereny, po których przebiegały wszystkie trzy trasy, a większość z nich umawiała się w tym samym miejscu za rok.

 • Wyniki Zlotu
 • Program Zlotu
 • Regulamin Zlotu

 • @2019 webdesign: www.zz-top.pl
  Informacje
  Wiadomości
  Kontakt
  Sponsorzy
  Galerie
  X Geländewagentreffen

  Materiały
  Dla zawodników
  Dla kibiców
  Dla prasy  Podziękowania dla
  Właściciela Psiej Góry
  Mateusza Kusznierewicza
  Burmistrza Miasta Chojnice
  Arseniusza Finstera
  Wójta Gminy Chojnice
  Zbigniewa Szczepańskiego
  Prezesa Parku Wodnego
  Mariusza Palucha
  Prezesa Promocji Chojnic
  Romana Guzelaka


  Historia
  IX Zlot 2003
  VIII Zlot 2002
  VII Zlot 2001
  VI Zlot 2000


  Patroni i partnerzy medialni:

  Automobilklub Morski - Jeep Club Chojnice, 89-600 Chojnice, Nieżychowice 91 tel: +48 (052) 3981011
  Automobilklub Rallyland, 89-600 Chojnice, Nieżychowice 91 tel: +48 (052) 3981011
  e-mail: jeep@korycki.pl, karol@zygmunt.info
  Wszystkie prawa zastrzeżone @ 2019 Grafika: zygmanski@gmail.com